Główne metody na prowadzenie księgowości w niedużych firmach.

Nawet niewielka, jednoosobowa firma systematycznie musi prowadzić rozliczenia z urzędem skarbowym i zusem. Zależnie od rodzaju działalności i wybranego sposobu prowadzenia firmy będą to różne zobowiązania, bowiem inne podatki płacić będzie osoba rozliczająca się za pomocą ryczałtu, a inne jeśli ktoś będzie się decydował na książkę przychodów – rozchodów. Lecz w każdej sytuacji te podatki i składki należy obliczyć, i to trzeba wykonać dobrze, aby uniknąć za jakiś czas niezbyt przyjemnego tłumaczenia się przed urzędnikami.

deklaracje podatkowe

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli firma którą się prowadzi jest niewielka, to można się pokusić o to, żeby osobiście zająć się sprawami księgowymi. Oczywiście będzie to tego potrzebne nieco wiedzy z dziedziny księgowości, przynajmniej jej podstawy, bo bez tego nie powinno się raczej za to zabierać. Na szczęście obecnie można bardzo szybko i co najważniejsze skutecznie uzupełnić swoje wiadomości, bo w internecie znaleźć można praktycznie wszystko, czego się będzie potrzebować. Nie tylko podstawowe informacje takie jak oblicz vat na fakturach sprzedaży – jak obliczyć vat, lecz również liczne narzędzia pomagające w wyliczaniu należności wobec urzędów. Jednym z tego typu chętnie używanych narzędzi stał się kalkulator (zobacz kalkulator kosztów pracodawcy) zus. Przy jego pomocy można policzyć wszystkie składki, które będą do zapłacenia w określonym okresie, więc nie będzie się trzeba będzie przedzierać przez wiele różnych miejsc, tylko wszystko się dostaje w jednym miejscu – kalkulator zus. Z tego typu narzędzi korzystają coraz częściej także rozmaite biura rachunkowe, które są kolejną opcją do prowadzenia spraw księgowych.

kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Z ich usług bardzo chętnie korzystają właściciele mniejszych firm, którym nie bardzo będzie się opłacać zatrudniać księgowego na cały etat, a działalność jest na tyle rozwinięta, że osobiste liczenie podatków nie wchodzi w grę. Ogromnym plusem rachunkowych biur jest to, że pracując cały czas przy sprawach księgowych doskonale będą się orientować w aktualnie obowiązujących przepisach. Pracownicy w takich biurach mają też spore wiadomości z zakresu podatków, i bardzo dobrze będą wiedzieli, jak obliczyć pit 2 czy pozostałe potrzebne formularze (zobacz: ).