Co to są klauzule niedozwolone, gdzie są one używane i dlaczego są niebezpieczne?

W dzisiejszych czasach ilość wirtualnych punktów sprzedaży jest wprost monumentalna. A przecież każdy z nich posiada swój regulamin, jaki wytycza zarówno prawa oraz obowiązki wszelakich klientów.

Regulaminy te powinny być napisane przez adwokatów, ponieważ w przeciwnym wypadku można popełnić błąd, który z kolei mógłby przywieść do pojawienia się bardzo istotnych problemów.
Sytuacja taka niesie wszakże ze sobą również inne niebezpieczeństwo. Adwokaci (kancelaria adwokacka częstochowa – Adwokat Martyna Musiał Jabłońska) potrafią, hipotetycznie wyłącznie analizując, stworzyć taki kodeks, który posiada tzw. klauzule niedozwolone, zatem, inaczej ujmując, klauzule abuzywne, jakie umyślnie zawierają stwierdzenia nie będące zgodne z literą prawa. Takie klauzule niedozwolone posiadają na zamyśle nieuczciwą ochronę praw posiadacza sklepu oraz równocześnie umyślne funkcjonowanie na szkodę klientów.
klauzule niedozwolone

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
sieci

Autor: Roberto Nieves
Źródło: http://www.flickr.com
faktury papierowe

Autor: Savoir-faire Linux
Źródło: http://www.flickr.com
Wielokrotnie spotykanym przykładem na klauzule niedozwolone są polskojęzyczne wirtualne markety, ale należące do zarejestrowanych poza granicami własnego państwa spółek. Sklepy te zawierają regulaminy, które zawierają paragrafy, które są niejednomyślne z polskim prawem.

Przejdź do artykułu, który znajduje się pod tym linkiem i czytaj więcej porady prawne opole na ten temat, który widocznie Cię zaintrygował. Nie czekaj!

Problem w tym, iż zapisy te, czyli klauzule niedozwolone są zgodne z literą prawa państwa, w którym zarejestrowana jest posiadająca market korporacja. Petent takiego marketu często nie poświęca baczności na kodeks i zawarte w nim klauzule niedozwolone.

Kiedy dowiaduje się, na co zgodził się zaznaczając checkbox, przy jakim jest przypis zgadzam się z zapisami kodeksu – jest już trochę za późno. Cóż, nie każdy jest prawnikiem oraz wie, czym są klauzule niedozwolone.