Kto to jest notariusz a także którymi sprawami się zajmuje? W jakich sytuacjach jest potrzebny ten rodzaj specjalisty?

Nadchodzi taki dzień, że musimy skorzystać z usług notariusza. Nie dzieje się to często, lecz jak już trzeba to wiemy, iż mamy konkretną i ważną sprawę do załatwienia, taką, gdzie nie ma miejsce na jakieś wpadki, nieścisłości czy pozostałe niespodziewane trudności.

księga notarialna

Autor: Alicia A. L.
Źródło: http://www.flickr.com
Notariusz to człowiek, który powinien być niezwykle precyzyjny, skrupulatny w tym co robi, musi idealnie znać przepisy prawa. To osoba niezawodna, taka, której z powodzeniem możemy powierzyć swoją, czasami bardzo zawiłą sprawę. Notariusz, kiedyś określany rejentem, mianowany jest przez ministra sprawiedliwości, upoważniony do tworzenia aktów notarialnych oraz do dokonywania innych czynności notarialnych. Notariusz w temacie swoich uprawnień funkcjonuje jako osoba zaufania publicznego, czyli należy się jej ochrona jak dla funkcjonariusza publicznego. Czynności, które dokonuje mają charakter dokumentu urzędowego. Podczas dokonywanych czynności notariusz jest zobowiązany panować nad prawidłowych zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron, a także pozostałych osób, dla których dana sprawa może powodować skutki prawne. Notariusz w systemie prawnym RP posiada ważną rolę, zapobiega bowiem sporom sądowym dzięki zagwarantowaniu pewności i bezpieczeństwa obrotu. Wiele tego typu usług oferowanych przez kancelarie w różnych miastach, jak przykładowo kancelaria notarialna Dąbrowa Górnicza jest regulowanych przez właściwe prawo o notariacie.

książka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Z formalnego więc punktu widzenia możemy przyznać, że notariusze nie wykonają swoich zadań, jak adwokaci czy prawnicy, ale zajmują się czynnościami notarialnymi, tak samo, jak sądy. Notariusz za swoją pracę dostaje tak zwaną taksę notarialną, która określana jest przez ministra specjalnym rozporządzeniem.

To zagadnienie jest dla Ciebie ciekawe? Kliknij odnośnik do źródła (http://www.radkiewicz.net.pl/wypadek-w-pracy-odszkodowanie/), a przeczytasz dane na opisywany temat, który na pewno Cię zaciekawią.

Uzależniona jest ona od typu czynności i wartości przedmiotu czynności notarialnej. Działalność notariusza definiuje ustawa z dnia czternastego lutego 1991 roku – Prawo o notariacie. Ustrój notariatu w Polsce podobny jest do ustrojów notarialnych w pozostałych krajach prawa łacińskiego, czyli w takich, które również jak Polska, wywodzą swoje prawo cywilne z prawa rzymskiego.

Właściwie w każdym, nawet nie za dużym mieście odnajdziemy notariusza, choć oczywiście największy wybór jest dostępny w dużych miastach. W ten sposób najkorzystniej szukać takich usług w sieci, wpisując wyrażenie na przykład notariusze Dąbrowa Górnicza . Mamy wtedy pewność, że znajdziemy lokalnego, właściwego specjalistę, który przeprowadzi dla nas ważną sprawę. Nawet jak nasi znajomi polecają nam jakiegoś fachowca warto zweryfikować jego umiejętności, szukając informacji na przykład w internecie. Tak to już jest w dzisiejszych czasach, że w internecie znaleźć można niemal wszystko.