Jak wygląda ścieżka edukacyjno-zawodowa ekspertów w zakresie prawa?

Praca prawnika cieszy się poważaniem. Ta grupa zawodowa zaliczana jest do społecznej elity. Co się kryje pod określeniem „prawnik” i jak przebiega droga do tego zawodu? „Prawnik” to określenie dość ogólnikowe. Odnosi się do wszystkich osób, które ukończyły studia w zakresie prawa. Nauka na uczelni wyższej pochłania pięć lat w ramach jednolitych studiów magisterskich.

prawnik

Autor: Blaues Sofa
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo jest znane z tego, że jest kierunkiem dość wymagającym. Studenci muszą muszą nauczyć się wielu przepisów z różnorodnych dziedzin prawa. () Ponadto ważne jest przyswojenie umiejętności rozwiązywania problemów prawnych, czyli tak zwanych kazusów. Chodzi o to, by nabyć zdolność stosowania poznanych norm prawa w odniesieniu do konkretnych sytuacji, stanów faktycznych. W trakcie studiów przyszli prawnicy uczą się głównie prawa karnego, prawa cywilnego, administracyjnego, międzynarodowego, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Oprócz tego plany studiów uwzględniają zajęcia z procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej.

Absolwent studiów prawniczych może wybrać kilka dróg. Po pierwsze może może postawić na określoną aplikację, czyli okres przygotowujący do wykonywania wybranego zawodu. Radca prawny, adwokat, notariusz, sędzia, prokurator oraz komornik – to zawody, do wykonywania których można po studiach prawniczych aspirować. Aplikacja rozpoczyna się po przejściu egzaminu wstępnego, a uprawnienia do wykonywania zawodu otrzymuje się po pomyślnym zdaniu egzaminu zawodowego, końcowego. Warto nadmienić, że aplikacja średnio trwa trzy lata. Aplikanci muszą brać udział w zajęciach teoretycznych oraz, co ważne, zdobywają doświadczenie w wybranej kancelarii, pod opieką patrona, czyli zawodowego prawnika, który czuwa nad pracą młodego praktykanta. Dla szukających porady: więcej.

prwanik

Autor: International Maritime Organization
Źródło: http://www.flickr.com

Świeżo upieczony radca prawny, adwokat czy notariusz (notariusz warszawa) zwykle, po zakończeniu aplikacji, otwiera własną kancelarię. Okazuje się więc, że dojście do zawodu prawniczego to proces trwający od około 8 to 10 lat. Kariera zawodowa nie jest więc najłatwiejsza, jednak dysponując pasją i zaangażowaniem jest możliwość uzyskania uprawnienia do wykonywania prestiżowego i elitarnego zawodu zaufania publicznego.