W jaki sposób rozliczać pit 11? Jak to się odbywa? Na jakiego rodzaju zagadnienia zwracać uwagę?

PIT 11 jest najważniejszą informacją o przychodach, dochodach, ale również o kosztach oraz pobrań zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Taka informacja jest konieczna do najlepszego przygotowania rocznego zeznania innego typu jak pit 37 lub pit 36.
Często możemy usłyszeć od znajomego, że właśnie dostałem pit 11 i co należy z tym zrobić, jak się z tego rozliczać? O przedłożenie pit 11 Podatnik nie musi wnioskować, ponieważ to płatnik powinien wystawić oraz przedłożyć informację z własnej inicjatywy.

Zegary LEFF Metlev

Autor: Calvado
Źródło: Calvado
W określonych sytuacjach zamiast tego rodzaju pitu, może być wystawiony pit 40, lecz wyłącznie na wnioskowanie podatnika, który zostanie złożony przed dziesiątym stycznia roku następnego po rozliczanym roku podatkowym.
reklama

Autor: Azchael
Źródło: http://www.flickr.com
W tego rodzaju sytuacji pit 40 zastępuje pit 11, zaś podatnik nie jest zmuszony ponadto rozliczać się już ze skarbówką. W sytuacji jeżeli są to wypłaty zagraniczne, w konkretnych sytuacjach pit 11 będzie zastępowany informacją IFT. Najistotniejszą formę przedłożenia pit 11 do urzędu skarbowego jest forma elektroniczna, tzw. rozliczenie pit online-pitax. Płatnik jednakże nie jest zmuszony, by korzystać z e-podpisu. Wystarczający jest zestaw danych, jaki potwierdza autoryzację.
Inni płatnicy, jak spółka rejestracja spółki katowice z.o.o. muszą jednakowoż mieć taki podpis. W określonych przypadkach można wysłać do skarbówki pit 11 w formie drukowanej.

Pamiętajmy także, iż jak mamy jakieś kłopoty z wypełnieniem pitu to zawsze jesteśmy w stanie skorzystać z pomocy, czyli programów komputerowych do wypełnienia pitu. To bardzo popularny, intuicyjny sposób dla każdego z nas. Dość mocno ułatwia to całą procedurę, z pewnością więc warto z tego skorzystać.