Sposoby na odebranie swoich pieniędzy

Prowadzenie działalności gospodarczej oprócz korzyści wiąże się niekiedy ze problemami. Jednak według obowiązującego prawa istnieją najróżniejsze sposoby na ściąganie długów od spóźniających się kontrahentów.
Kiedy na przykład prowadzisz sieć usługową i posiadasz zawartą umowę z klientem, dla jakiego prowadzisz usługi, przykładowo kurierskie i raptem, ten klient od trzech miesięcy nie płaci faktur.

Stajesz się więc wtedy właścicielem wierzytelności. A wierzytelność, to prawo do odzyskania spóźnionych środków.

Niestety zwykle proces odbierania utraconych kwot jest niekrótki i trudny, ale trzeba podkreślić, że prawo (podział majątku prawnik) oferuje kredytodawcy niemały asortyment metod upominania się o swoje wierzytelności.
wierzytelności

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku możesz starać się zamknąć sytuację polubownie, namawiając winnego, do samodzielnej zapłaty spóźnionych należności. Gdy nie uzyskasz rezultatów, masz prawo do zaalarmowania komornika i wglądu sądowo-egzekucyjnego.
Jeśli jednak dana firma nie płaci ci długu przez długi okres, a twoje działania nie mają efektów, masz szansę sprzedać twoje wierzytelności trzeciej i fachowej firmie odzyskującej należności, jaka ma olbrzymie doświadczenie i wykwalifikowane metody na egzekwowanie powinności od dłużnika. Wiąże się to z kosztami, więc warto wcześniej pomyśleć, czy to jest dla nas opłacalne.

bardzo często zlecenie windykacji profesjonalnej firmie bywa najlepszym rozwiązaniem i podsumowując, wcale nie takim drogim, bo działając samodzielnie masz niekiedy znaczniejsze koszty.