Ochrona prawna odmian roślin to kompleksowa dziedzina. Warto poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie

Spore grono osób twierdzi, że praca rolnika czy ogrodnika jest niezbyt złożonym zajęciem. Nic bardziej mylnego. Codzienność ludzi posiadających gospodarstwa wiejskie, sady czy wielkopowierzchniowe ogrody tworzy szereg różnych elementów.

Poza męcząca pracą fizyczną, rolnicy muszą także dbać o to, by ich produkty spełniały określone przez prawo normy.
Wysokie normy nie dotyczą jednak tylko wyhodowanych roślin. W Polsce ochroną prawną objęte zostały także nasiona, z czego niestety nie wiele osób zdaje sobie sprawę.informacje ze strony (tutaj oferta prętów-> http://www.aner.com.pl/kategorie/prety)prawna ochrona roślin to kwestia, którą reguluje ustawa z 26 czerwca 2003 roku. Ludzie zajmujący się rolnictwem czy sadownictwem mają obowiązek znać dokładną nazwę odmiany rośliny, którą hodują. Co więcej ustawa narzuca na nich obowiązek kupna nasion wyłącznie od sprawdzonych, licencjonowanych sprzedawców.
badanie znaku

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Odrębną kwestią jest tak zwane wyłączne prawo hodowcy do odmiany rośliny. Jeśli rolnik wyhoduje zupełnie nową odmianę istniejącej już rośliny, może starać się o uzyskanie wyłącznych praw do tej odmiany, z czym wiąże się szereg różnych obowiązków i korzyści. Ochrona prawna roślin jest niezwykle złożoną dziedziną i dlatego warto poprosić o pomoc prawników, którzy specjalizują się w prawach własności intelektualnej.

Czytaj też

Specjaliści skompletują w naszym imieniu wszystkie dokumenty i będą nas reprezentować w kontakcie z instytucjami zajmującymi się rejestrowaniem nowych odmian, takimi jak Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) czy Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (CPVO).

Zapewne zajmują Cię inne informacje (http://www.drabest.pl/pl/blog/post/3_drabina-skladana?page_type=post). Z przyjemnością zapraszamy Cię do naszego kolejnego tekstu, który dla Ciebie stworzyliśmy. Musisz tylko kliknąć w link.

eksperci będą nam służyć pomocą także w takich kwestiach jak badanie zdolności rejestrowej czy wybór odpowiedniej nazwy.