Pora wynajmowania pokoi dla studentów

Na pytanie, w których miastach wynajmuje się najwięcej mieszkań, odpowiedź jest bezdyskusyjna: w dużych. Polskie miasta akademickie, czyli Wrocław, Warszawa czy Kraków, co roku witają przyjeżdżających po wakacjach studentów, oraz nowo przybyłych, dopiero co po maturze 1-roczniaków. Kiedy dodamy do tego ludzi, którzy przyjeżdżają żeby pracować ilość szybko się zwiększa. I tak od lat.

nieruchomość

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com
W dużych aglomeracjach są pewne demograficzne wstrząsy. Pierwszy pojawia się na początku lipca, kiedy miejsca, w których znajdują się ośrodki studeckie nagle wyludniaja się. Drugi jest widoczny na początku października, kiedy jest na odwrót – studentów przybywa i przybywa. Później są widoczni w miejscach, gdzie można poimprezować, okupują przystanki, dworce, perony, tłoczą się w autobusach i tramwajach. Jest wiecej aut na ulicach, gdyż niektórzy z nich posiadają własne cztery kółka. amatorów jednośladów także jakby przybywa.

Zdecydowanie większy ruch jest także na rynku nieruchomości. Oczywiście, poszukiwanie mieszkania zaczyna się wcześniej, już podczas przerwy semestralnej, a niektórzy, jak na przykład studenci wyższych roczników posiadają już swoje mieszkania. niemniej jednak, choć niż demograficzny jest obecnie wyraźny (jeszcze jakiś czas temu mieszkań w wielu miejscach, np. we Wrocławiu, brakowało), to jednak wynajmujący mieszkania nie mają, na co się skarżyć. Oczywiście większy podaż to mniejsze ceny, lecz nadal są na wysokim poziomie. Warto dodać, iż kilka lat wcześniej, gdy popyt zdecydowanie przewyższała podaż ceny za pokoje były horrendalnie wysokie (kompleksowy artykuł na temat programu mieszkanie dla młodych).

wnętrze mieszkania

Autor: ZZ Bottom
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedyś duża część mieszkań była wynajmowana ”na lewo”, czyli bez zawierania umów najmu. Nie tłumacząc takich praktyk warto jednak wspomnieć, iż w jakimś stopniu odpowiedzialny był za to niemały podatek od wynajmu. Obecnie, gdy jest on zdecydowanie nieduży większość ludzi zgodnie z prawem zawiera umowę najmu, która jest bardzo łatwo dostępna w Internecie. Wystarczy wpisać: wzory umów najmu, żeby znaleźć przykładowy wzór.

Na pewno zawsze znajdą się tacy, którzy nie będą zawierać żadnych umów. No cóż, jeśli „natną” się na osobę niezbyt kulturalną, a do tego taką, która nie będzie chciała zwolnić mieszkania to mogą mieć nieprzyjemności (przeczytaj więcej na damdom.pl). W umowie pojawia się zapis, że na przykład jest miesięczny okres wypowiedzenia, a bez dokumentu najmu… no niestety. Nie ma umowy, więc ktoś może dosłownie zająć nam mieszkanie, a paradoksalne jest to, ze sami takich ludzi wpuściliśmy do siebie.

Zaciekawił Cię niniejszy tekst? Jeżeli tak, to śmiało sprawdź, co się znajduje w ofercie obróbka metali warszawa, która tyczy się tej samej kwestii.

I co wtedy?