W wszystkich państwach prawa karze się przestępstwa – też te finansowe wymierzone w ogólne dobro wszystkich mieszkańców

W naszej ojczyźnie, tak jak i w innych państwach prawa, posiadamy szereg różnych kodeksów karnych, które stwarzają granice swobód obywatelskich.

Mówią, co jest dobre, a co złe w sensie prawnym. Takie dla przykładu jest prawo (prawnik – zobacz) tyczące się finansów.
podróż

Źródło: pixabay.com
Komórka

Autor: John Karakatsanis
Źródło: http://www.flickr.com

prawo karne skarbowe jest oparte w Polsce na ustawie z 10 września 1999 roku. To tam określone są wszystkie aspekty działalności przedsiębiorstw, które rozumiane są jako niedozwolone oraz karalne. Dzięki temu dokumentowi przedstawiciele prawa są w stanie określić czy ktoś powinien być ukarany za bezkarne działanie. Prawo (zobacz http://www.adwokatchojka.pl/sprawy-karne.html) to ma szczególną misję do wypełnienia. Po pierwsze, jest to funkcja ochronna. Prawo powinno przecież chronić pieniądze państwa, ale także inne organizacje, przed czynami, które są zabronione i które miałyby na celu grabież, malwersacje lub niepłacenie podatków. Oczywiście spektrum funkcji ochronnej jest znacznie większe. Tutaj jednak przytoczymy jedynie te trzy opcje. Po drugie, jest to funkcja prewencyjno-wychowawcza. Rzecz w tym, że poprzez pociąganie winnych do odpowiedzialności karnej daje się pozostałym jasny przekaz, że takie zachowanie nie opłaca się i że nie będzie akceptowane przez organy władzy. I na koniec po trzecie, jest to funkcja sprawiedliwości.

Nałożona sankcja powinna być nieznośna – w takim stopniu, by winien nigdy później nie pomyślał o powtórnym dokonaniu przestępstwa.
Pamiętajmy, że niejedno państwo prawa będzie wymagało od swych mieszkańców poważania Przepisów z różnych ustaw oraz kodeksów.