Ciekawostki z zakresu budownictwa – dzieje kruszywa i jego zastosowanie dla gospodarki.

Piasek od zawsze był stosowany jako materiał budowlany, czy to przy tworzeniu biednych lepianek czy jako jeden z elementów spajających wielkie budynki. Dziś jest wykorzystywany głównie jako kruszywo a także, gdy jest właściwej jakości jako składnik podczas wytwarzania szkła.

Już jako kilkulatkowie uczymy się, że piasek to idealny materiał budowlany. Podczas zabawy w piaskownicy dzieci niejednokrotnie prześcigają się w budowaniu jak największych budowli (czasami zwyczajna piaskowa babka już nie wystarcza, by poskromić rozmach dziecięcej wyobraźni). Spora część z nich zauważa, że mokry piasek pozwala na większa trwałość konstrukcji i zabawa nim jest znacznie ciekawsza. Na tą własność piasku zwrócili uwagę także nasi przodkowie, by po pewnym czasie użyć tego kruszywa do betonu, a zatem po

betonowy budynek

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com

połączeniu piasku, wody i cementu wyprodukowano beton, co w sporej mierze zrewolucjonizowało budownictwo. Co więcej, niektórzy wizjonerzy przełomu XIX i XX wieku przedstawiali pomysły konstruowania całych budynków, wraz z wnętrzami, z betonu. W miarę rozwoju cywilizacji sprzedaż kruszywa znacząco wzrosła, obecnie przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem tego rodzaju zasobami, a w szczególności kruszywa do betonu, plasują się wysoko na światowych giełdach – czytaj więcej tutaj: sjenit.com.pl. Niejeden przedsiębiorca dorobił się wielkich pieniędzy na właściwym obrocie piaskiem. Patrząc na ten proces z zewnątrz jest to rzeczywiście niezwykłe osiągnięcie, gdyż ogromne połacie naszej planety usiane są piaskiem.

Ludzie potrafią je zatem ujarzmić i z sukcesem eksploatować, skutkiem czego sprzedaż kruszywa (sprzedaż kruszywa bazalt) rośnie, rozbudowują się także nasze miasta i wsie. Poza tym piasek cieszy się nie słabnąca popularnością w kręgu artystów, nie tylko twórców, ale i współczesnych performerów, czy w końcu zwykłych śmiertelników wypoczywających na plażach. Obecnie, w czasie wakacji organizowanych jest dużo konkursów, takich jak budowa i rzeźba w piasku, są to co prawda instalacje krótkotrwałe, niemniej jednak cieszą oko przeciętnego widza. W niektórych państwach sztuka rzeźbienia w piasku może wiązać się również ze znacznymi korzyściami finansowymi, czy sporą popularnością.

Ogromną sławę zdobyła kilka lat temu uczestniczka pewnego z talent show, która malowała piaskiem na szkle, opisując w ten sposób dzieje swojego kraju. Jeśli patrzeć na gospodarkę jako na część działalności człowieka wytwarzającej przychód, to można uznać, że zarówno sprzedaż kruszywa jak i rzeźba powodują, że piasek napędza rynek. Chcesz dowiedzieć się więcej o kruszywach? Zobacz tutaj.
Duże inwestycje budowlane nie powstaną dziś bez udziału piasku, kto posiada dostęp do tego wartościowego, acz wydawałoby się prozaicznego kruszca ma spory wpływ na równowagę rynków. Piasek często jest rozsądniejszą inwestycją niż paliwa kopalniane.