Opcje – niezaprzeczalnie jedne z najpopularniejszych instrumentów finansowych na obecnym rynku

Opcje to bezsprzecznie jedne z najbardziej interesujących „narzędzi” spotykanych współcześnie na rynku finansowym. Nierzadko są nazywane derywatami, gdyż ich cenę determinuje wartość innego aktywa, inaczej mówiąc instrumentu bazowego.

budynek - płótno

Autor: godlesso
Źródło: http://www.flickr.com
Przybierają różne formy, stwarzając możliwość modyfikacji ryzyka.
Najprawdopodobniej właśnie dlatego zyskują coraz większą popularność wśród klientów. Warto więc przyjrzeć się im bliżej. Na cenę opcji składają się 2 główne rodzaje wartości: zewnętrzna i wewnętrzna, czyli suma pieniędzy, jaką moglibyśmy otrzymać, gdyby opcja została w danym momencie wykonana. Wycena opcji na ogół odbywa się w oparciu o model stworzony przez parę badaczy Fischera Blacka oraz Myrona Scholes’a, uhonorowanych za swe „odkrycie” Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Stosowanie rzeczonego wzoru wymaga dokonania paru ważnych założeń, takich jak na przykład: brak możliwości arbitrażu i kosztów transakcyjnych. Niemniej jednak opisany tu model jest niesłychanie często używanym „narzędziem” ze względu na charakteryzującą go prostotę.bieżąca treść adwokat rozwódDobrze byłoby wspomnieć, że wyceny opcji nie musimy przeprowadzać sami.

Może albowiem wykonać ją aktuariusz, ekspert w zakresie obliczania ryzyka oraz oceny aktualnej wartości projektów finansowych zwłaszcza zaś tych długoterminowych i – czego łatwo się domyślić – obarczonych ryzykiem.