Czym jest odprawa celna i jak przebiegają wszystkie powiązane z nią procedury

Odprawa celna – choć wielu z nas często słyszy te słowa, tak naprawdę nie zawsze do końca wiemy czym jest i co obejmuje. Odprawa celna to kontrola towarów i dokumentów, lecz również pobieranie cła i opłat podatkowych. Jest to dopełnienie wszystkich czynności niezbędnych przy przejmowaniu towarów, bagaży czy też po prostu ludzi przy przejeżdżaniu granicy celnej.

Samolot w porcie lotniczym

Autor: Jorge from Brazil
Źródło: http://www.flickr.com
Odprawa celna kojarzy się kontrolą na lotniskach, co jest oczywiście prawdziwą informacją. W punkcie odpraw przeprowadza się kontrolę celną. Zgłasza się wówczas towary, za które możemy odzyskać podatek VAT, jak również rzeczy, które trzeba zgłosić służbie celnej oraz takie, które podlegają ocleniu. Kto jest odprawiony z kosztów celnych? Nie płaci obywatel Unii Europejskiej, jeśli leci do pozostałych państw wspólnoty. Nie ma to miejsca w przypadku, gdy towary są przeznaczone do handlu. Co jednak kiedy przylatuje się z kraju trzeciego? Zwolnione z opłat są towary o wartości nieprzekraczającej 430 Euro. Omijane są lekarstwa potrzebne podróżującemu i papierosy oraz alkohol w określonych ilościach. Dane o nich możemy znaleźć na witrynach internetowych lotnisk. Odprawa celna to rzecz jasna nie tylko lotniska. Przechodzi przez nią każdy typ transportu towarów poza granicę. Przedmioty są sprawdzane przez służbę celną.

airport

Autor: Amila Tennakoon
Źródło: http://www.flickr.com

Doprecyzowuje się na niej wartość cła, które przewoźnik będzie musiał zapłacić. Spis dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia odprawy można szukać w Internecie. Po wpisaniu frazy „odprawa celna dokumenty” odnajdziemy odpowiednie dokumenty, za pomocą których odprawa przebiegnie bezproblemowo – odprawa celna na lotnisku. Należy mieć na uwadze, że istnieje kilka rodzajów: ostateczna, warunkowa i odroczona.

Szukając wartych przeczytania artykułów, wejdź na na ten odnośnik. Naprawdę zalecamy tę ofertę (https://www.ochrona-portos.pl/badanie-trzezwosci-pracownikow/), gdyż ona z pewnością również zwabi Twój wzrok.

Pierwsza z wymienionych oznacza, że towary nie wrócą już przez granicę, kolejna – towary po pewnych czasie wracają, ostatnia – gdy urząd celny oddaje rzeczy do kontroli innej instytucji. Niejednokrotnie zadaje się również pytanie, dlaczego opłaca się cło. Mianowicie, kraj pobiera opłaty, aby m.in. obce produkty nie były zbyt dużą konkurencją dla towarów krajowych czy też cło ma zapewnić wpłaty dla kraju, w związku z czym otrzymuje większe dochody.

Choć odprawa celna może być trudną procedurą, współcześnie dzięki wiadomościom zawartym w Internecie, nie musi taka być. Powinno się więc przeczytać wszystkie udostępnione informacje i przebyć kontrolę bez stresu.