Prawo do własności intelektualnej – definicje, aspekty prawne, możliwości ochrony

Własność intelektualna jest definiowana jako dzieło ludzkiego umysłu. Jej fragmentem jest własność przemysłowa, która ma związek z działaniami gospodarczymi oraz własność, którą określa się jako przedmiot praw autorskich, czyli dzieł literackich czy artystycznych. Uwagę skupmy jednak na tym, czym jest własność przemysłowa oraz na rozróżnieniu między pojęciami wzór użytkowy a wzór przemysłowy.

Dokument

Autor: 24oranges.nl
Źródło: http://www.flickr.com

Własność przemysłowa to regulacje prawne dotyczące patentów, wzorów użytkowych, przemysłowych oraz chronienia znaków towarowych.

Zrób krok do przodu i sprawdź co posiada praktyczna propozycja (www.magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/alimenty-warszawa.html) – odnalezione tam informacje pochłoną Cię całkowicie, ponieważ są interesujące.

W jaki sposób więc odróżnić, z którym typem wzoru mamy do czynienia? Wzór użytkowy a wzór przemysłowy: co je rozróżnia? Przyjrzyjmy się znaczeniu tych słów. Najłatwiej dostrzec różnice używając przykładu. Wzór użytkowy jest nową konstrukcją. Załóżmy, że stworzyliśmy szafę, która jest niezwykle duża dzięki użyciu specjalnych produktów powiększających swoje rozmiary w czasie układania ubrań. Projekt jest innowacyjny, chcemy więc obronić go przed kopiowaniem. Więcej na

Konieczne w tym celu jest zgłoszenie omówionego wzoru do Urzędu Patentowego. Ochrona działa przez 10 lat. Kiedy zgłosić drugi rodzaj wzoru? Gdy ozdobimy szafę w nieszablonowy sposób. Podczas składania wzoru istnieje szansa umieszczenia do 10 propozycji

Regulamin

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com

jednocześnie. Omawiany wzór powinien wypełniać dwa warunki: projekt musi być nowy oraz mieć indywidualny charakter. Kiedy brakuje tych cech, chociażby jeśli tylko jednej, nie da się zgłosić projektu. wzór przemysłowy uzyskuje w Urzędzie Patentowym prawo ochrony na 25 lat. Zostaje pytanie, co w przypadku jeżeli nie dopuszcza się ochrony wynalazku, ze względu na niezgodne z prawem działania innych osób. Należy wtedy odnaleźć kancelarię, która wspomoże nas w walce z niesprawiedliwością.

Przedsiębiorstwa te zajmują się takimi ofertami jak: opiniowanie wzorów, proponowanie ich w Urzędzie Patentowym, pomoc w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, przygotowanie umów, odnawianie utraconych praw, pisanie pism ostrzegających po naruszeniu praw oraz przeprowadzanie mediacji dotyczących polubownego zakończenia sprawy. Jedną z najlepiej rozpoznawalnych kancelarii jest JWP Rzecznicy Patentowi, mający swoje biura we Wrocławiu i stolicy. Bycie właścicielem patentów jest niezwykle czasochłonne, jeśli jednak mamy świadomość, że nasz wynalazek jest innowacyjny i należy go ochraniać, nie można się poddawać, gdyż możemy stać się ofiarą fałszerstwa branego za oryginał.