Jak wygląda proces cynkowania? Jakiego typu zjawiska wtedy zachodzą? Z jakich etapów jest złożony?

Proces cynkowania to etapy wstępne, jakie poprzedzają bezpośrednie zanurzenie produktu stalowego w rozpuszczonym cynku. Przez to może stworzyć się mechanicznie trwała oraz nieprzepuszczalna warstwa, jaka chronić będzie materiał przed korozją.

Początkowy etap procesu to mechaniczne pozbycie się zanieczyszczeń i nierówności, które przylegają do powierzchni cynkowanego przedmiotu. Zanieczyszczenia, takie jak piasek, rdza czy żużel, usuwane są metodą obróbki strumieniowo-ściernej. Przebieg tego procesu polega na usunięciu różnego rodzaju niepożądanych drobin z powierzchni wyrobu. Pomagają w tym ścierne materiały metalowe przy użyciu obiegu zamkniętego. podczas takiej czynności strumień sprężonego powietrza wzbogacony w materiał ścierny, kieruje się na powłokę poddaną mechanicznemu czyszczeniu. Zależnie od rodzaju użytego materiały ściernego, a także prędkości, z którą uderza on w przedmiot, jest możliwe by otrzymać przeróżne efekty wygładzenia, nagrzewania czy deformacji.

stal w ogniu

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim etapie ocynkownia ogniowa ma miejsce odtłuszczanie – odsyłam do tej strony. Elementy stali przed zanurzeniem w kąpieli cynkowej muszą pozostać wolne od tłuszczu, a także innych elementów, jak substancje woskowate i olej, jakie uniemożliwiają reakcję żelaza z cynkiem. Ten etap ma na celu otrzymanie chemicznie czystej nawierzchni, na niej powstanie stop stali z cynkiem. Kolejny etap cynkowania to trawienie powierzchni. Dzięki temu można skutecznie usunąć substancje niemetaliczne, jak rdza albo zgorzelina, które robią się podczas walcowania jak i wyżarzania poszczególnych części konstrukcyjnych. Najlepszym sposobem trawienia jest kąpiel w kwasie solnym. Wytrawiona w ten sposób stal przechodzi do ostatniej części, którą jest topnikowanie.

Jeżeli taka tematyka Cię naprawdę fascynuje, to bez grymaszenia kliknij tutaj – to niezwykle użyteczna witryna (http://www.autokasacjaklecko.pl/autokasacja-grudziadz), która również Cię zainteresuje.

Etap taki polega na zanurzeniu elementów ze stali w roztworze wodnym chlorku cynku i amonu, przez to mamy pewność, że będzie miał miejsce prawidłowy przebieg reakcji chemicznych, które zachodzą w czasie cynkowania. W sposobie suchym chlorek amonu to 15% roztworu, natomiast w mokrej odmianie sole występują w proporcji 1:3. Zadaniem topników jest więc oczyszczenie przedmiotów ze stali z niewielkich nawet ilości tlenków, dzięki czemu skutecznie można zminimalizować ryzyko utlenienia stali przed jej wprowadzenie w płynnej substancji cynkowej.