Jak można się zająć wyceną firmy czy udziałów w niej jeżeli planuje się ich sprzedaż.

Rozwijając własną firmę najczęściej całą energię wkłada się w to, żeby możliwie szybko podążała ona w przód. W kolejnych krokach pokonuje się kolejne bariery, umacnia na rynku i powiększa wartość.

Uzbekistan

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

wycena udziałów w spółce z o.o

Autor: Maurice Velati
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz czasami zdarza się, że z jakiś przyczyn trzeba się będzie firmy lub posiadanych w niej udziałów pozbyć. W takiej sytuacji niezbędne będzie ustalenie ceny, za jaką to wszystko zostanie sprzedane. Rzecz jasna właścicielowi będzie zależało na tym, aby sprzedać jak najdrożej, za to kupujący zapewne zechce jak najbardziej obniżyć cenę. W wielu przypadkach strony dochodzą do porozumienia i transakcja zostaje zawarta bez jakiś specjalnych formalności.

Jeśli taka publikacja jest dla Ciebie na tyle ważna, że pragniesz zgłębić ją także pod innym kątem, zatem potrzebne Ci zbliżone informacje, to więcej znajdziesz w ofercie (https://www.magdalenagrzeskowiak.pl/).

Lecz zdarza się też niejednokrotnie, że będzie konieczne wykonanie odpowiednich wycen, które dadzą pogląd na całość.

dokumentacja podatkowa

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
Przy tego typu transakcjach dość często robiona jest wycena udziałów w spółce z o.o. Występuje to wtedy, gdy jest paru wspólników i jeden z nich chciał się będzie pozbyć swoich udziałów, czy to odprzedając je reszcie właścicieli, czy obcej osobie. Taka wycena pozwoli określić, ile tego typu udziały są warte, i będzie jednocześnie stanowiła punkt wyjścia do dalszego negocjowania. W przypadku sprzedaży całej firmy wykonywana jest wycena jej wartości, tu można się oprzeć o jedną z paru technik, wyniki których mogą się jednak dość mocno od siebie różnić.

Szczególnie trudnym zadaniem jest wycena marki. W wielu firmach główną wartością jest właśnie towarowy znak, lecz do dobrego oszacowania jego wartości niezbędne jest duże doświadczenie i wiedza.