Najważniejsze typy magazynowych zbiorników, istotne zasady, o których trzeba pamiętać przy ich projektowaniu.

Różne towary magazynuje się w różny sposób, wybór odpowiedniej formy magazynowania zależał będzie również od ilości materiałów. Dużą rolę w procesie magazynowaniamają najróżniejsze zbiorniki, przeznaczone tak naprawdę do zdecydowanej większości rodzajów magazynowanych produktów.

Wykorzystywane

zbiornik cisnieniowy

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

są one w wielu gałęziach przemysłu, niezwykle chętnie korzysta z nich przykładowo przemysł chemiczny, spożywczy czy farmaceutyczny, ale znalazły także zastosowanie przy przechowywaniu paliw czy sypkich substancji. Zbiorniki magazynowe produkuje się z różnych materiałów, wybór konkretnych będzie w pierwszej kolejności zależny od typu obecnego we wnętrzu medium. Obecnie najczęściej stosuje się do tego celu różne stale o odpowiednio dobranych parametrach, przykładowo dużej odporności na kwasy i substancje żrące. Dużym zainteresowaniem cieszą się również zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Są one lekkie, znacznie tańsze od stalowych, a zaprojektowane w odpowiedni sposób będą miały identyczne parametry użytkowe i funkcjonalne.

zbiorniki magazynowe

Autor: HML NOSEWICZ
Źródło: http://www.hmlnosewicz.pl

Produkcja zbiorników magazynowych realizowana jest przez liczne firmy, posiadające należyte doświadczenie oraz możliwości projektowe. Jest to o tyle ważne, że często takie zbiorniki (zbiorniki ze stali nierdzewnej) będą przechowywać groźne dla ludzi czy otoczenia substancje, więc musi być przy nich zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zdecydowana większość zbiorników będzie miała szczegółowe normy, które określają sposób produkcji i najważniejsze parametry w celu zachowania funkcjonalności oraz bezpieczeństwa.

I producent zbiorników musi zarówno przy pracach projektowych jak i realizacji tych wszystkich norm przestrzegać, bo w innym wypadku zbiornik może nie zostać oddany do użytkowania. W przypadku większych inwestycji wszystkie zbiorniki tego typu projektowane i wykonywane są pod konkretne potrzeby klienta, tak naprawdę projektuje się je od samego początku.

Jeżeli zainteresował Cię tego typu artykuł, przeczytaj dodatkowe informacje w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam przenośniki taśmowe, odnajdziesz tu podobne informacje.

Możliwości pod kątem kształtu, konstrukcji i dodatkowego wyposażenia są bardzo duże, więc bez żadnego problemu można będzie dopasować wszystkie parametry zbiornika pod kątem potrzeb klienta.