Jakie kary grożą za posiadanie nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie i jakie składki ZUS płaci chlebodawca?

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania w firmie grozi istotnymi konsekwencjami. Za nielegalne oprogramowanie zdoła nam grozić grzywna finansowa, ograniczenie wolności, a także odebranie wolności (od trzech miesięcy do pięciu lat). Do tego za nielegalne, pirackie oprogramowanie może grozić również zarekwirowanie każdych narzędzi przestępstwa, takich jak na przykład komputery, laptopy, płyty główne i tak dalej., a także zapłata zadośćuczynienia.

oprogramowanie

Autor: http://pixabay.com
Źródło: http://pixabay.com
Jak więc widać kary za nielegalne oprogramowanie w firmie mogą być istotnie spore. Nielegalne, pirackie oprogramowanie (zobacz biuro rachunkowe internetowe) wolno nadzwyczaj bezproblemowo zidentyfikować, gdyż taki typ oprogramowania nie ma wybornej dokumentacji, instrukcji obsługi, jest również znacznie tańszy od oprogramowania oryginalnego (co mi da legitymacja ubezpieczeniowa). Ponadto numer seryjny często mieści się na okładce czy opakowaniu płyty, zaś na samej płycie w wielu przypadkach znajduje się kilka rozlicznych aplikacji. Zdecydowanie powinno się nabywać prawne oprogramowanie, aniżeli łamać prawo, gdyż jak już wcześniej wspomnieliśmy sankcje karne, grożące za nielegalne oprogramowanie w firmie, są naprawdę wielkie.

Pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Chlebodawca powinien zadbać nie tylko o wykorzystywanie legalnego oprogramowania (jakie są kary za nielegalne oprogramowanie w firmie). W dodatku pracodawca posiada również dużo innych obowiązków. Warto chociażby pamiętać o tym, że legitymacja ubezpieczeniowa została zlikwidowana przez ZUS, wskutek tego teraz to pracodawca musi miesięcznie zapewniać pracownikom określony druk, który potwierdza to, iż są ubezpieczeni. Druk ten weryfikuje, że składki na ubezpieczenie są odprowadzane. Prócz składek na ubezpieczenie chlebodawca musi odprowadzać również inne rodzaje składek. Pracownicy podlegają także przymusowym ubezpieczeniom emerytalnym, chorobowym, i także wypadkowym oraz rentowym. Takie składki zus pracodawcy są w części poprzez niego opłacane, na przykład składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 procent, z czego 9,76 procent jest opłacane przez pracodawcę – jak wysokie są składki zus pracodawcy. Z kolei składka na rentowe ubezpieczenie wynosi 8 procent, z czego aż 6,5 procent finansuje pracodawca.