Czym jest ten nagłaśniany zewsząd PIT i jakie istnieją metody na jego rozliczenie?

Z każdej strony bombardowani jesteśmy opiniami specjalistów, którzy alarmują, iż przyszła pora na rozliczenie PIT-u. Jednakże niektórym ludziom, szczególnie tym którzy swoją przygodę z dorosłym życiem i podatkami dopiero co zaczęli, cała ta kwestia może wydawać się zagmatwana. Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego, ponieważ w prawie żadnej szkole nie uczy się czym są podatki ani pozostałe, absolutnie fundamentalne świadczenia. Jednak takie kwestie są obowiązkiem każdego zatrudnionego Polaka i musimy sami się w tym temacie dokształcać.

Statystyki wskazują, że jednym z najbardziej problemowych podatków jest bezapelacyjnie PIT 28 . Dotyczy on tych, którzy swe przychody otrzymują z pozarolniczej działalności gospodarczej albo z tytułu umowy dzierżawy jakiegoś lokalu na przykład mieszkania, czy stancji.

Kliknij na ten link oraz zgłąb więcej szczegółów w ofercie (https://kancelariaostrowscy.pl/adwokaci-stalowa-wola/) – tamte materiały pogłębią Twą wiedzę na rozpatrywany w niniejszym wpisie temat!

PIT 28 musimy jednak rozliczyć już do 31 stycznia za zeszły rok. W tym przypadku, jak również przy pozostałych podatkach warto uważać na wyróżnione terminy (czytaj o picie 28). Jeżeli bowiem zdarzy nam się zapomnieć lub zwyczajnie wyleci nam to z głowy, możemy, zgodnie z ustawą zostać pociągnięci do odpowiedzialności i tym samym do uiszczenia wytyczonej kwoty. Innym typem podatku dochodowego, który zdaje się być szczególnie kłopotliwym niezaprzeczalnie jest PIT-16A.

rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Ta zagmatwana nazwa znaczy deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie świadczeń, a termin zapłacenia tej też wypada na dzień trzydziestego pierwszego stycznia. No tak, ale jak rozliczyć te wszystkie podatki bez pogubienia się w górach dokumentów i innych kwitów? Na nasze szczęście żyjemy w obecnych czasach, więc nie ma co panikować, ponieważ każdy możliwy rodzaj ratunku znajdziemy praktycznie na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko mieć sprawny dostęp do sieci internetowej (pit 2016 online). Najprościej rozliczyć jest PIT 2016 online, z użyciem specjalnych programów i witryn, które spokojnie przeprowadzą nas przez wszelkie etapy. Jednak, niezależnie czy zdecydujemy się na rozliczenie podatku PIT 2016 online, czy tradycyjnie, idąc do urzędu skarbowego koniecznie musimy mieć na uwadze obowiązujące ramy czasowe.

Jak więc dokładnie widać obliczenie podatku dochodowego z pewnością może przynosić całkiem sporo kłopotów. Jednak dzięki dwudziestopierwszowiecznej technologii duże uproszczenie znajdziemy w internecie.