Otwierając działalność gospodarczą, powinieneś wiedzieć, jak postępować w danych przypadkach

Wiele osób decyduje się otworzyć swoją firmę, gdyż nie mają ochoty pracować na czyjś sukces. Bez względu na to, czy rozchodzi się o działalność jednoosobową czy przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników, właściciel bywa obligowany do trzymania się określonych przepisów. Warto je przyswoić, żeby być świadomym, jak postępować w określonych sytuacjach.

Czy wiesz, jak otworzyć działalność gospodarczą – (czytaj więcej)?

Własna działalność gospodarcza staje się życzeniem wielu ludzi, niemniej nie każdy wie, jak ją powołać do życia. Wymyślenie dobrego planu nie jest wystarczające, należy jeszcze zaznajomić się z aktualnymi przepisami i postępować według ich ustaleń. Założenie własnej firmy to dużo załatwień, między innymi koncesje, rejestracje, deklaracje dotyczące sposobu opodatkowania, jak również rejestracja firmy w licznych urzędach oraz instytucjach. Nie wolno niczego zaniechać, bowiem skutkuje to niemiłymi konsekwencjami. Posiadam już działalność, co teraz?

dokumenty

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Z chwilą, kiedy uruchomi się własną działalność biznesową, trzeba wybrać najlepszą formę opodatkowania przychodów. Z myślą o podatnikach stworzono szereg różnorakich deklaracji, za pomocą których określają oni wysokość własnych dochodów. Deklaracja vat 7 (przejrzyj kompletną ofertę na tej stronie) została przeznaczona dla podatku od towarów i usług. Deklarując sposób rozliczania podatków należy wskazać, czy chce rozliczać się w systemie miesięcznym czy kwartalnym.

Nie czekaj, tylko poczytaj więcej etykiety foliowe na omawiany wątek – informacje będą z pewnością bardzo fascynujące, zatem kliknij tu i zobacz więcej.

Warto zaznaczyć, że dokonując optymalnego wyboru w sprawie modelu rozliczania, można wiele oszczędzić.

Jeśli musi się zwolnić zatrudnioną osobę

Czasami mają miejsce okoliczności, gdy umowa o pracę musi zostać rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia (przeczytaj więcej) może nastąpić jednostronnie na wniosek zatrudniającego albo za porozumieniem stron. Pierwsza sytuacja ma miejsce jedynie wtedy, gdy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, w takim przypadku czas ten ma prawo zostać skrócony do jednego miesiąca, a osobie zatrudnionej przysługuje odszkodowanie. W wypadku występowania porozumienia stron tyczącego się skróconego okresu wypowiedzenia osoba zwalniana nie dostaje za skrócony okres żadnej rekompensaty. Okres ten nie jest także zaliczony do stażu pracy.