Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej oraz skierowanie na badania lekarskie – co powinno się wiedzieć?

Na zatrudniającym, ale również na zatrudnionym, ciąży wiele obowiązków. Wśród nich wymienić trzeba ekwiwalenty związane z odzieżą roboczą oraz badania lekarskie. Swoistość pewnych stanowisk jest związana z tym, że zatrudniony nie realizuje swojej pracy we własnym ubraniu. Celem jest uniknięcie jego zniszczenia czy też zabrudzenia.

pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca powinien dostarczyć zatrudnionemu ubranie i obuwie robocze zawsze w tego rodzaju sytuacji (ekwiwalent za pranie odzieży roboczej). Jest to obowiązek, o którym stanowią normy bhp oraz warunki pracy w danym zakładzie. W pewnych sytuacjach to zatrudniony może dostarczyć sobie określoną odzież – wtedy ma prawo do określonych ekwiwalentów z tym związanych. Po pierwsze pracownik ma prawo do rekompensaty kosztów związanych z nabyciem odzieży i obuwia. Zwrot będzie równy tyle, ile cena zakupionych produktów. Pracownikowi przysługuje prawo do ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Chodzi tu o sytuację, w której to pracowniku spoczywa obowiązek prania i czyszczenia odzieży roboczej przeznaczonej do wykonywania danej pracy.

Kiedy będziesz poszukiwać innych tego typu informacji na wątek poruszany w niniejszym wpisie, to wejdź tu chemia gospodarcza wrocław – z pewnością te artykuły również Cię zaciekawią!

Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej będzie równy tyle, ile kosztuje orientacyjnie usługa w pralni lub czyszczenie w domu (zużycie wody, prądu, czy proszku do prania). Jak wygląda sprawa składek ZUS? Otóż, jeśli ekwiwalent jest wypłacany na podstawie norm prawa pracy to świadczenie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wysokość składek ZUS także go nie obejmuje – jak znaleźć wysokość składek zus.

na zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba zaznaczyć, że skierowanie na badania pracownika przez pracodawcę jest konieczne, jeśli pracownik podał informację, że nie jest w stanie wykonywać dotychczasowej pracy – skierowanie na badania. Osoby przyjmowane do pracy muszą udać się na badania wstępne. Wysłanie na badania konieczne jest również w ramach okresowych kontroli, o których częstotliwości decyduje medyk. Pracownik musi także pojawiać się na badaniach kontrolnych, jeśli jego choroba trwa więcej niż 30 dni. Każdy zatrudniony może wnioskować o badania końcowe, jeśli pracował na stanowisku pracy, które niekorzystnie wpływało na jego stan zdrowia. Wynik takiego badania będzie miał znaczenie dla stwierdzenia choroby zawodowej.