Dlaczego należy regularnie brać udział w kursach z zakresu tzw. umiejętności miękkich

Doradcy zawodowi, jak również i kierownicy są zgodni w jednej kwestii, a mianowicie: regularnie odbywane szkolenia podnoszą umiejętności podwładnych, a ich motywacja w pracy znacząco rośnie, co rzecz jasna nie pozostaje bez jakiegokolwiek znaczenia dla przedsiębiorstwa, w którym są zatrudnieni. Powyższa zasada dotyczy zarówno pracowników siedzących za biurkiem, jak i rzemieślników pracujących w halach montażowych. Dokształca się tak kadra zarządzająca, jak i personel pomocniczy.

pracownik

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Uwaga niedoszłych słuchaczy koncentruje się przeważnie na kursach z zakresu umiejętności twardych, więc księgowa (księgowa) pragnie poznać zasady rozliczania VAT-u w kolejnym roku kalendarzowym, a spawacz poznać w końcu nowe, kompletnie nieznane mu metody spawania. Z kolei zajęciami z zakresu zarządzania czasem bądź radzenia sobie z negatywnymi emocjami zainteresowani bywają chyba tylko przełożeni; syndrom wypalenia zawodowego kojarzymy przeważnie z zawodem nauczyciela, choć tak naprawdę każdy może stracić motywację do pracy, zwłaszcza wtedy, kiedy ta praca jest bardzo jednostajna i przez to mało zajmująca bądź wymaga nawiązywania ustawicznych kontaktów z innymi ludźmi.

Dzięki kursom czy indywidualnym spotkaniom z trenerem można na szczęście w porę uporać się z tym problemem. Aby uchronić się przed zgubnymi skutkami utraty motywacji, a jak również pracoholizmem trzeba uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli i umieć zachować równowagę miedzy życiem zawodowym i prywatnym. Poziom motywacji jest uzależniony od szeregu rozmaitych czynników. Jeżeli w konkretnym zakładzie pracy podwładni dostają niskie wynagrodzenie, a z każdym tygodniem wykaz obowiązków bez przerwy się wydłuża, to ich motywacja w pracy bywa bliska niemal zeru.

praca

Źródło: pixabay
Zresztą tak samo wspomniana sprawa przedstawia się wtedy, kiedy firma lub fabryka ma kłopoty finansowe czy dostaje o wiele mniej zleceń niż w ubiegłym roku. Wobec tego pracownicy myślą raczej o zmianie pracy i czasem także o dokształcaniu. Tymczasem na szkoleniach bezrobotna osoba może dowiedzieć się, jak szukać pracy, zredagować list motywacyjny oraz poznać swoje atuty. Wykładowcy dysponują też bardzo przydatnymi testami, które okażą się pomocne przy ewentualnym wyborze nowej profesji.