Nowatorskie i efektywne metody zarządzania procesami biznesowymi w firmach – zalety i wady six sigma

Każde przedsiębiorstwo, chcąc jak najlepiej spełniać oczekiwania swych klientów musi wypracować odpowiednią jakość, powiązaną z równoczesnym pilnowaniem kosztów. Jeśli zaniedba się obie te sprawy, to albo produkty będą kiepskie jakościowo, co szybko odbije się na wynikach sprzedaży, albo koszty będą tak duże, że trudno wypracować będzie odpowiednie dochody.

Aby zachować równowagę między kosztami produkcji i jakością sporo firm uruchamia specjalne techniki, pomagające w planowaniu i usprawnianiu produkcji. Zresztą dotyczy to praktycznie każdej sfery biznesowej, nie tylko opartej na produkcji. Przy zastosowaniu zaawansowanych technik można sporo zmniejszyć koszty i poprawić procesy zachodzące w firmie, tym sposobem będzie się ona mogła rozwijać i nie pozostawać w tyle za konkurentami. Jedną z najpopularniejszych tego typu metod jest Six Sigma, używana przez zdecydowaną większość największych światowych firm. Polepszana od kilkudziesięciu lat znajduje zastosowanie w zasadzie w każdej odmianie przemysłu, a jej skuteczność została potwierdzona wieloma sukcesami firm które jej używają.

nauka na szkoleniach

Autor: Les Roches International School of Hotel Management
Źródło: http://www.flickr.com

Technikę Six Sigma można użyć w każdej z firm, trudno się więc dziwić, że szkolenie (czytaj więcej szkolenie istqb) six sigma dla managerów i kadry zarządzającej cieszą się bardzo dużą popularnością. Na rynku funkcjonuje kilka firm, które je oferują, i przeważnie łączą one podstawy teoretyczne z praktycznym wykorzystaniem podczas realizacji konkretnych projektów.

Część trenerów organizuje wręcz six sigma szkolenie w przedsiębiorstwach, w których są zatrudnieni kursanci, dzięki temu cała wiedza praktyczna może być przekazana na projekcie, jaki dotyczy danego przedsiębiorstwa. Przez to osoby się szkolące uczą się w znanym sobie środowisku pod okiem profesjonalnych instruktorów, i taka forma ćwiczeń praktycznych będzie dla większości bardzo cenna. Jeśli ktoś zaczął już pracować w tej metodologii i zechce rozszerzyć zakres swych kompetencji, to najlepszym wyjściem mogą być dla niego szkolenie black belt, znacznie poszerzające możliwości osoby, która je ukończy. Czytaj też