Oceny okresowe pracowników

Oceny okresowe pracowników to dziś często stosowany sposób pomiaru ich kompetencji, lecz także oceny tego jakie cechy pracowników są wartościowe na danym stanowisku. Jak wynika z badań tylko nieznacznie ponad 10% dużych przedsiębiorstw i korporacji nie korzysta z takiego rodzaju technik nadzoru.

Praca, biznesmen

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Na przestrzeni kolejnych lat utworzono kilka głównych kierunków, które zezwalają na właściwą ocenę, a wśród nich różne wskaźniki. Te są tworzone od razu w danym przedsiębiorstwie. Bierze się albowiem pod uwagę jej indywidualne potrzeby i wymagania. Oceny okresowe pracowników zezwalają oczywiście na poprawienie stanu w firmie. Wylicza się kilka rodzajów ocen tego typu a wśród nich często wykorzystywaną jest ocena 360 stopni. Dzięki niej ocena pracownika weryfikowana jest poprzez rozmowy nie tylko z badanym podwładnym, ale także jego otoczeniem zawodowym. Tu przede wszystkim sięga się po komentarz przełożonych, współpracowników lub nawet klientów, z jakimi pracownik współpracował.

Następnym sposobem, by ocena pracownika przebiegła sprawnie jest ocena 180 stopni. Jest ona bardzo podobna do tej opisanej wcześniej, rozróżnia się głównie wyłączeniem w zbieraniu komentarzy klientów i managera. Tutaj najczęściej dane o pracowniku kompletuje się poprzez wywiady ze współpracownikami a także głównym szefem.

Ocena pracownika jest też realna dzięki metodzie jaką jest technika wydarzeń krytycznych. Tutaj kompletuje się informacje na temat sukcesów i błędów badanego w danym czasie. Dzięki temu przełożony ma dobry obraz całościowych dokonań pracownika. To z której metody korzysta określone przedsiębiorstwo zależy od zakresu działania oraz zapotrzebowania w określonym momencie.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Zatem gorąco zapraszamy (https://apteczkadziecka.pl/pol_m_DZIECKO_Zdrowie-dziecka-2195.html) do kolejnych naszych wątków, które będą o podobnej tematyce.

Najczęściej tego typu ocena pracownika robiona jest raz do roku i często od jej rozstrzygnięcia zależy gratyfikacja lub kariera określonego pracownika. Wyniki ocen pozwalają też na ich sprawdzenie. Takie wiadomości pomagają podjąć trafne decyzje o przydzieleniu na przykład dodatkowych szkoleń.