Czym musimy kierować się wybierając biuro rachunkowe?

Wybranie najlepszego biura rachunkowego do obsługiwania naszej firmy jest niemałym wyzwaniem. Od właściwego wyboru biura niezwykle wiele zależy. Przede wszystkim jest to poprawne rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Prawdopodobny błąd w takich rozliczeniach z Urzędem Skarbowym może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Dzisiaj jest bardzo duża konkurencja pośród biur księgowych.

portret - firma

Autor: Gobierno de Chile
Źródło: http://www.flickr.com

Nie oznacza to jednak, że wybór należytego biura będzie sprawą prostą. Nie należy się kierować jedynie ceną. Najkorzystniej odnaleźć takie biuro rachunkowe, jakie specjalizuje się w obsłudze spółek z konkretnej dziedziny. Istnieją takie biura księgowe, jakie doskonale radzą sobie z rozliczaniem firm dostawczych, handlowych i różnych spółek usługowych. Dzisiaj nie ma wymogów formalnych, jakie związane są zarobkowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Biuro księgowe może prowadzić każdy. Wybierając biuro księgowe należałoby zwracać także uwagę na certyfikat (czytaj więcej certyfikat gost) księgowy i na świadectwo kwalifikacji. Dobrze by było, żeby biuro księgowe posiadało aktualne ubezpieczenie OC na działalność takiego biura.
Ważne jest, aby przed podjęciem współpracy z określonym biurem księgowym zorientować się, w których godzinach moglibyśmy liczyć na wsparcie księgowego. Należy zorientować się czy będzie on odpowiadać na telefony tylko w godzinach pracy czy też w wyjątkowych okolicznościach udzieli nam pomocy również po godzinach pracy. Ważne jest także to, żeby móc przesyłać księgowemu dokumenty przez internet. Należałoby określić w jaki sposób biuro rachunkowe będzie informowało nas o miesięcznych podatkach oraz opłatach ZUS. Warto określić czy moglibyśmy liczyć na maile, SMS-y albo telefony, jakie będą przypominały o terminach płatności.

Bardzo istotne jest także ustalenie w jakim terminie musimy oddać wszystkie dokumenty oraz czy moglibyśmy to zrobić zdalnie. Musi nas również powiadomić o tym, jakie będą konsekwencje przekroczenia terminu płatności w zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też US.