Studia prawnicze – dla kogo?

Wiele młodych ludzi marzy o pracy prawnika i o sporych zarobkach. Przez ostatni czas doszło wiele mitów wokół zawodu prawnika, które mogą być materiałem na wiele opracowań.

prawo - książki

Przyjrzyjmy się jednak innej kwestii. Dlaczego warto zdecydować się na tą karierę? Jak wygląda edukacja i czy ciężko dostać się na szczyt?

Dlaczego młodzi marzą o byciu prawnikiem?

Zarobki na pewno odgrywają tu ważną rolę. W najlepszych kancelariach można zarobić naprawdę sporo, jednak nie jest tak od samego początku kariery. Jak tłumaczy pan Robert, prawnik (kancelaria windykacyjna wrocław) oferujący porady prawne w Krakowie przede wszystkim „trzeba się wykazać wiedzą i poświęceniem, by zdobyć upragnioną pracę”.
Poza bonusami istotny na pewno jest prestiż zawodu i pozycja w społeczeństwie. Wokół prawników jest pewna aura tajemniczości. Drogie auta, bogaci klienci, markowe garnitury. Wszystko to sprawia, że nowe osoby chcą również przystąpić do tego świata.

Jak wyglądają studia

Studia są bardzo ciężkie i wymagają dużo poświęcenia. To głównie nauka i siedzenie w wielu książkach. Mamy tu na myśli o dziesiątkach różnych prawniczych książek nie zawsze łatwych do zdobycia. Dobrze jest poszperać w księgarniach w sieci. Specjalistyczna literatura prawnicza to nie są książki które schodzą od razu, więc możemy liczyć na rabaty. Można sprawdzić w znanych księgarniach wysyłkowych lub poszukać księgarni prawniczych. Wystarczy wpisać tylko w wyszukiwarkę właściwe hasło i z pewnością znajdziemy odpowiednie strony. Prawdopodobnie najłatwiej kupić kodeks karny ale i z innymi nie będzie większych problemów. Pomocne mogą też być znane serwisy aukcyjne.

Najczęściej absolwenci po studiach pozbywają się pozycji książkowych, które nie będą im już niezbędne, szczególnie jeśli zdecydowali się wyspecjalizować w jakiejś dziedzinie prawa. W tej sytuacji kodeksy można kupić za grosze. Trzeba tylko odnaleźć właściwe aukcje, wpisując choćby „kpc„ czy „kpa”. Często książki noszą ślady użytkowania, czasem da się rozpoznać, że ktoś przyswajał wiedzę pomagając sobie kawą, ale informacje o wszelkich takich śladach zawarte są w opisie.

Najważniejszy egzamin

Nie dość że jest dużo nauki, to na dodatek na koniec edukacji trzeba zdobyć aplikację. Jest kila rodzajów aplikacji:

adwokacka
komornicza
notarialna

Raz w roku ustalana jest data państwowego egzaminu. Po zdaniu aplikacji przyszłego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za małe pieniądze. Ale warto. Można wyszukać by przekonać się, że najlepiej jest się wyspecjalizować w określonych obszarach.

Jak widać, nie jest to najłatwiejszy wybór. Ale wiele osób decyduje się na taką karierę z powołania, a nie dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak referendarz sądowy, asystent sędziego, rzecznik patentowy dają możliwość interesującej pracy i niesienia pomocy ludziom.