Podstawowe informacje o tym, jak najlepiej dokonać odpraw celnych w innych krajach.

Praktycznie każda firma rozliczać się musi ze skarbówką. Zależnie od rodzaju działalności, którą się prowadzi może to być łatwe rozliczenie podatków, lecz również bardzo skomplikowane przy prowadzeniu działalności importowej czy eksportowej. Szczególnie w tych ostatnich przypadkach firmy mają szereg różnych formalności do wykonania, gdyż będzie jeszcze dochodzić cała odprawa celna.

terminal kontenerowy

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak u nas nadal jest z tym wiele problemów, mimo znacznego polepszenia sytuacji w ostatnim czasie. Szczególnie importerzy bywają narażeni na nieprzewidziane kontrole, obowiązek dostarczenia wielu średnio potrzebnych dokumentów, a niekiedy będzie to zwyczajnie nie najlepszy humor celnika, aby opóźnić dostawę. Kolejnym problemie jest to, że urzędnicy samodzielnie interpretują przepisy, więc właściciele firm nie wiedzą tak naprawdę, czy w danym przypadku prawidłowo się rozliczają. Wszystko to powoduje, że coraz większa ilość firm rezygnuje z odpraw w naszym kraju, i rozliczają się tam, gdzie towar pojawia się na terenie Unii Europejskiej, najczęściej będą to Niemcy ze względu na bliskie sąsiedztwo i wielki port w Hamburgu.

transport lotniczy

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby można było zacząć takie rozliczenia, konieczne jest przedstawicielstwo fiskalne któregoś z niemieckich partnerów – unijne przepisy zezwalają na rozliczenie w dowolnym kraju członkowskim. Taki pośrednik odpowiedzialny jest za wszystkie sprawy wiążące się z przygotowaniem dokumentów celnych, a także zajmie się odpowiednimi procedurami które mają odpowiednio porozliczać należne cło i podatki.

Czy myślisz, że umieszczone tutaj informacje są interesujące? Jeżeli tak, to przejrzyj stronę www, a odnajdziesz tam nie mniej istotne wiadomości, które przyciągną Twą uwagę.

Wszystko zaczyna się w momencie dotarcia towaru do unijnego kraju, najczęściej będzie to rozładunek w jednym z portów w Niemczech. Po wypełnieniu i złożeniu w urzędach całej dokumentacji niezbędne będzie przewiezienie towarów do klienta końcowego. Trzeba będzie więc w tym celu zapewnić transport niemcy polska, może to być albo lądem, albo kolejnym statkiem do polskiego portu. Przez przeniesienie odprawy do innego kraju nasi przedsiębiorcy nie tylko tracą na to dużo mniej czasu, ale często sporo też oszczędzają.