W jaki sposób otrzymać dotacje na rozkręcenie własnego biznesu

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą dłużej pracować na etacie.

biznes

Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowy problem osób, które noszą się z zamiarem otworzenia własnej firmy, to kwestia uzyskania niezbędnych funduszy. Jest wiele sposobów na uzyskanie pieniędzy na start. Jak wskazują badania, nadal większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na tzw. Friends, Family, Founds, czyli wykorzystanie środków własnych oraz rodziny czy przyjaciół. Jest to naturalnie sposób, dzięki któremu konieczności spłacania kredytów w banku. Z drugiej strony, jeśli chodzi o pieniądze, relacje rodzinne mogą z czasem bardziej utrudnić nam życie, niż ułatwić.

Następną metodą na pozyskanie funduszy na start są dotacje i granty ze środków publicznych. Osoby bezrobotne mogą ubiegać się o jednorazowe wsparcie wysokości około 20 tysięcy złotych. Tego typu dotacje dla nowych firm () są oczywiście bezzwrotne. Suma dotacji zależy także od regionu, jednak nie powinniśmy zwlekać z decyzją, ponieważ wraz z końcem roku, kończy się także pula pieniędzy, przeznaczona na ten cel.

Jedną z powszechniejszych form uzyskania pieniędzy są oczywiście kredyty (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania) bankowe. Nierzadko decydują się na nie przedsiębiorcy, którzy muszą zainwestować w biznes większe kwoty. Banki świadczą też dodatkowe usługi dla przedsiębiorców. Przykładowo kompleksowa obsługa kontraktu () to usługa skierowana do podmiotów gospodarczych, które współpracując z Jednostkami Skarbu Państwa. Dzięki takim rozwiązaniom przedsiębiorca może skorzystać z różnych produktów danego banku na poszczególnych poziomach realizacji kontraktu.

200

Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku finansowym działają też prywatni inwestorzy, zwani Aniołami Biznesu. Dysponują oni sporym doświadczeniem oraz zasobami finansowymi. Zasadniczo wspierają oni średnie przedsiębiorstwa. Ich pomoc polega na fachowym doradztwie oraz dofinansowaniu firmy w na pierwszym etapie rozwoju. Anioły Biznesu niejednokrotnie działają non-profit, jednak zdarza się, że pomagają w zamian za udziały w nowym biznesie.

Nim ustalimy w jaki sposób mamy zamiar uzyskać fundusze na start, warto rozważyć wszystkie opcje.
Każda z omówionych form ma naturalnie swoje pozytywy i negatywy. Jeśli stawiamy pierwsze kroki w świecie biznesu na pewno warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.