W dzisiejszych czasach coraz liczniejsza grupa rodaków jest zaliczana do dobrze zarabiającej klasy średniej, która może sobie pozwolić na śmiałe oszczędzanie

Jeszcze kilkanaście lat temu, po upadku socjalizmu, duża część rodaków ledwo radziła sobie finansowo. Były to trudne lata. Jednak dziś, gdy sytuacja wydaje się być lepsza i spora grupa rodaków ma świetną pracę, nadszedł w końcu czas na większe wydawanie pieniędzy (co napędza gospodarkę), ale również na mądre oszczędzanie.
Wciąż znaczny odsetek ludzi oszczędza pieniądze na lokatach w banku.

problemy

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com
Problem jest w tym, że rzadko się to opłaca, ponieważ inflacja pożera sporą część uzyskanych procentów. Dlatego coraz chętniej Polacy interesują się funduszami inwestycyjnymi oraz obligacjami. Fundusze inwestycyjne otwarte są na teraz najbardziej popularną formą inwestycji swoich pieniędzy w kraju nad Wisłą. Wydaje się to być w miarę bezpieczny sposób na to, żeby pomnażać swe oszczędności. Otwarty znaczy po prostu tyle, że każdy może do niego przystąpić (normalny Kowalski czy spółka), czyli w każdym momencie może środki włożyć, ale również wyciągnąć. Z tego powodu portfel inwestycyjny funduszu bywa przeliczany i podawany do informacji codziennie. Osoby, które włożyły w konkretny fundusz własne pieniądze, pragną być świadomi tego, jakie przynosi on korzyści. Działanie funduszy jest zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, zatem pieniądze mają prawo ochrona dóbr osobistych być inwestowane na terenie całej Wspólnoty.

Fundusze inwestycyjne otwarte uniemożliwiają zamrożenie zbytnio dużych kwot na długi czas, gdyż udziałowcy mają możliwość każdego dnia wycofać swoje środki.