Jak odszukać skutecznego adwokata

Jednym z bardziej poszukiwanych zawodów jest zawód adwokata. Pomoc prawników zawsze była zawsze pożądana. Dzieje się tak na pewno dlatego że ”typowi” ludzie bez wiedzy prawniczej nie znają i nie pojmują kwestii wiążących się z prawem.

ksiazki-prawo

Potrzebny jest więc ktoś, kto te bardziej skomplikowane kwestie mógłby wytłumaczyć. Działa to w większości przypadków na zasadzie tak zwanej porady prawnej. Poradę tego rodzaju uzyskuje się za opłatą w kancelarii adwokackiej i może ona dotyczyć w zasadzie każdej kwestii w związku z prawem.

Do adwokatów zgłaszają się więc ludzie z najrozmaitszymi kłopotami z zakresu prawa. Są to niejednokrotnie kwestie w związku z życiem w ramach rodziny, a więc prawna strona tego typu wydarzeń jak rozwody, dziedziczenie czy przysposobienie dzieci. Prawnik (prawnik prawo rodzinne) ma za zadanie pomóc znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie w danej sytuacji. Często również pomoc taka potrzebna jest, gdy ktoś stanie się ofiarą wypadku i należy mu się odszkodowanie. Aktualnie coraz częściej powstają różnorodne nieporozumienia wywołane uzyskaniem źle wykonanej usługi lub uszkodzonego towaru. W takim przypadku, jeżeli inne środki okazują się zawodne, można wystąpić na drogę sądową.

Wykształcenie

Żeby móc pracować jako adwokat, trzeba przejść kilka etapów. Co najważniejsze trzeba ukończyć studia na kierunku prawo, które trwają pięć lat, albo po uzyskaniu dyplomu magistra uzyskać tytuł doktora. Następnie trzeba ukończyć aplikację adwokacką. W tym celu zdaje się odpowiedni egzamin. Podejście do tego egzaminu jest odpłatne; w poprzednich latach opłata ta wahała się w granicach 600 złotych.Po zdaniu egzaminu odbywa się aplikację, która jest trzyletnia i także jest odpłatna. Okres ten kończy się egzaminem zawodowym, gdzie pytania obejmują rozmaite gałęzie prawa.

Kancelarie w Polsce

W kraju funkcjonuje duża liczba kancelarii adwokackich. Można je znaleźć właściwie w każdym większym mieście. Konkurencja w tym zawodzie jest więc spora. Koszty usług są zróżnicowane i ustalane indywidualnie przez adwokatów. Przykładowa kancelaria adwokatów Tytko zapewnia zarówno obsługę klientów indywidualnych, ale także w odniesieniu do firm i zajmuje się sprawami z rozmaitych dziedzin prawa.