Dofinansowanie przedsiębiorstwa przez leasing – co warto wiedzieć o tej metodzie

Leasing to popularna forma sfinansowania działalności firmy. Przy uwzględnieniu corocznej dynamiki widać dokładnie że należy do tych obszarów inwestycyjnych, które rozwijają się najintensywniej.
Jasno rzecz ujmując, leasing to umowa pomiędzy stroną udostępniajacą przedmiot (tak zwany leasingodawca) i stroną która otrzymuje świadczenie (leasingobiorca) na określony czas w zamian za ustalone prawnie ratalne opłaty.

długopis promocyjny

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystanie leasingu regulowane jest przez Kodeks Cywilny. Moda tej formy wynika z faktu, że jest często wybieraną alternatywą wobec kredytów. Nie da się zatem uniknąć porównań tych metod finansowania firmy.
kredyt

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
Występują bowiem sytuacje, w których to kredyt jest korzystniejszym rozwiązaniem niż leasing i odwrotnie. Bardziej specjalistyczne rozwiązania są zwykle stosowane przy optymalizacji podatkowej a także w celu pozyskania interesujących nas parametrów w sprawozdaniu finansowym. Leasing preferowany jest zwłaszcza małym i dopiero wchodzącym na rynek firmom. Raczkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na sporą przychylność firm leasingowych aniżeli podmiotów bankowych i kredytodawców.

Każdy nasz link (https://www.kancelarianotarialnawrzeszcz.pl/) wiedzie wyłącznie do cennych stron, na jakich przeczytać możesz o istotnych wydarzeniach. Nie zwlekaj, jedynie kliknij w niego!

Przedmiotami umów najczęściej są w leasingu środki trwałe: maszyny fabryczne, auta, sprzęt elektroniczny, naczepy.

Jest kilka form leasingu, do najpopularniejszych należą leasing kapITałowy (również finansowy) oraz operacyjny. Pierwszy można zawrzeć na okres nieograniczony, rzeczywiście najczęściej ustalanym okresem jest 6 miesięcy do 60 mesięcy. Finansowy leasing wybierany jest dla przedmiotów zwolnionych z podatku VAT.
Leasing operacyjny kusi potencjalnych najemców możliwością odliczenia czynszu inicjalnego oraz pozostałych rat do spłacenia bezpośrednio do wpisania w rubrykę kosztów uzyskania przychodu. Tenże warunek przyczynia się do częstego wybierania leasingu operacyjnego. Z drugiej strony minusem tej formy ratalnego wypożyczenia jest niemożliwość zaliczenia rzeczy jako składnika aktywów firmy.

Powód jest prawny i jasny – tenże przedmiot ma swojego właściciela i nie jest nim leasingobiorca.
Do mocnych argumentów za leasingiem należą też mniejsza biurokracja (porównując z kredytami), sama procedura potwierdzenia, a także możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłacania na inne osoby.