Który wariant podatku wybrać, kiedy wynajmujesz mieszkanie

Mamy możliwość wybrać jeden z trzech rodzajów podatku, różnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stopa 8,5 proc.), podatek na regułach zbiorowych (przeliczniki progresywne 18 i 32 proc.) również podatek liniowy (stawka 19 proc.). Dwa poprzednie dotyczą osób konkretnych, które nie posiadają przedsiębiorstwa.

Duża kawalerka ze ścianką działową

Autor: Unique Hotels
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku jesteśmy zmuszeni postanowić, która metoda jest dla nas bardziej korzystny. Przeważnie jest to ryczałt, bo tu obowiązuje, mniejsza stawka. W każdym wypadku musimy ocenić cenę mieszkania, nie rozlicza się jedynie wielkość do zapłaty na umowie. Gdy naliczamy ryczałt, bierzemy pod uwagę przychód, to znaczy otrzymane pieniądze, a w sytuacji pozostałych postaci dochód, czyli przychód zmniejszony o ceny jego zdobycia.

Jeśli chcesz znaleźć rzetelne dane, zobacz i sprawdź informację (http://www.logintrade.pl/blog/2016/11/30/zapytanie-rfq-w-procesie-zakupow/) – tu znajdziesz wyłącznie interesujące oferty. Upewnij się, nie rozczarujesz się.

Generalizując, uiszczając podatek od wynajmu na regułach ogólnych, możemy od niego odliczyć wydatki na odnowienie czy nowe umeblowanie. A jeśli wydaliśmy niemało, czasami opłaca się uiścić podatek na prawach ogólnych. Potrącić można także odsetki od zadłużenia hipotecznego. Przy kalkulowaniu podatku od wynajmu nie zapomnijmy wziąć pod uwagę podatku od nieruchomości i amortyzacji nieruchomości, czyli tego, że jej wartość zmniejsza się z upływem lat i odliczamy to od podatku za wynajem (pomocne wskazówki na damdom.pl). Kiedy korzystamy z opodatkowania od dochodów z wynajmu w formie zryczałtowanej, powinno się złożyć zeznanie na druku PIT-28 po zakończeniu roku fiskalnego do 31 stycznia.

mieszkanie

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym rodzajem rozliczenia dochodów z najmu jest ich rozrachunek łącznie z dochodami z umowy o pracę w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia. Do przychodów z wynajmu kwalifikujemy tylko czynsz, bo stanowi on dodanie majątkowe wynajmującego. Natomiast inne koszty, które ma zadanie płacić najemca (komorne do spółdzielni, należności za media), nie są przychodem. W wypadku stawki podatku od wynajmu powstającej z regulacji o podatku od osób fizycznych, mamy możliwość odliczyć koszty, które przekazaliśmy na to lokum. Może się okazać, że koszty były tak wysokie, że suma podatku okaże się niższa niż wedle zobowiązania zryczałtowanego. Stosowny do rozrachunku beneficjów z najmu mieszkania jest Urząd Skarbowy miejsca zamieszkania podatnika, niezależnie od tego w którym miejscu jest obiekt najmu.

.