Jak skusić nowego klienta? Poznaj kilka porad marketingowych

Bankowość jest jedną z najbardziej konkurencyjnych branż w gospodarce. Banków jest wiele natomiast potencjalnych klientów mniej więcej stała liczba. W największym stopniu lubianymi klientami banków są ludzie w produkcyjnym wieku, bowiem mają stałe przychody a także – przynajmniej pewna część z klientów – zainteresowana być może odkładaniem, zatem w wyższym stopniu zaawansowanymi produktami finansowymi aniżeli rachunek osobisty.

Oszczędzający są dla banku szczególnie atrakcyjni albowiem to dzięki nim możliwe jest udzielanie kredytów. Bank jako instytucja powinien zachowywać równowagę pomiędzy wielkością lokat a rozmiarem tak zwanej akcji kredytowej. Inaczej powiedziawszy każdy kredyt (zobacz smart vest) powinien mieć swój odpowiednik w lokacie oznaczonej na podobny okres co kredyt. Bank zarabia na różnicy w oprocentowaniu tychże dwóch produktów, stąd nie ulega wątpliwości że banki będą zabiegały o chętnych na założenie lokaty.

oszczędzanie

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Żeby przyciągnąć klientów mnóstwo banków proponuje ogromnie atrakcyjne nowe produkty finansowe. Przykładem może być tutaj lokata bezkarna, jej określenie bierze się stąd że zerwanie lokaty czyli wypłata środków na niej zgromadzonych nie powoduje straty już naliczonych procentów jak ma to miejsce w razie klasycznej wersji owego produktu. Lokata bezkarna jest produktem dedykowanym dla nowych klientów. Można ją założyć w chwili otwierania rachunku ROR jednakże nie później niż 12 miesięcy od otwarcia rachunku – czytaj o Wybierarce. W przypadku jeśli klient nie spełni owego wymogu lokata bezkarna nie może zostać otwarta. W zamian za to proponowany jest typowy produkt banku. Lokata bezkarna jest produktem niesłychanie atrakcyjnie oprocentowanym w porównaniu z analogicznymi produktami konkurencyjnych banków. Warto też wiedzieć, że lokata bezkarna jest skierowana do klienta indywidualnego. To charakterystyczny rodzaj klientów instytucji bankowych. Indywidualny klient na ogół nie dysponuje dużymi kwotami, ale nie znaczy to że nie jest interesujący dla banku. Nieduże kwoty wynagradza wielkość tego segmentu rynku usług finansowych.

Naturalnie lokata to jeden z prostszych produktów finansowych służących oszczędzaniu. Klienci, których ciekawią większe intraty i zdecydowani są na większe ryzyko mogą skorzystać z innych form odkładania, szczególnie długoterminowego (przykładowo funduszy inwestycyjnych, obligacji czy dla bardzo zaawansowanych klientów różnego rodzaju produkty oparte na inwestowaniu pieniędzy na giełdzie).