5 rzeczy, które powinieneś sprawdzić, gdy masz problem natury prawnej

Jeśli dysponujemy majątkiem lub nieruchomością z pewnością możemy nie raz potrzebować pomocy notariusza. Powinno się korzystać z tego typu usług prawnych, aby uregulować wszystkie formalności, które dotyczą większego majątku.

Prawo

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Weźmy pod uwagę fakt, że do notariusza trzeba udać się osobiście, aby podpisać dokumenty, dlatego najwygodniej znaleźć notariusza w naszym mieście. Poza tym powinniśmy mieć świadomość, że może zajść potrzeba wezwania notariusza bezpośrednio do domu. Jest to szczególnie istotne, jeśli osoba, która ma podpisać dokumenty jest chora lub nie może się samodzielnie poruszać. Notariusz (Zobacz więcej: alina czerwionka notariusz) może oczywiście oczekiwać zwrotu kosztów dojazdu, dlatego jeśli mieszkamy przykładowo w Dąbrowie Górniczej, która jest raczej dużym miastem, sprawdźmy uprzednio lokalizację najbliższej kancelarii. Dajmy na to notariusz w Dąbrowie Górniczej – (sprawdź szczegóły) będzie dogodniejszym wyborem, jeśli mamy mieszkanie w tym mieście, niż kancelaria mająca swoją siedzibę w innym miejscu. Tego typu usługi są niezbędne w sytuacji, gdy niezbędne jest spisanie, na przykład pełnomocnictwa przez osobę chorą, która nie może wyjść z mieszkania.

ksiazki do prawa

Do notariusza warto także udać przed zawarciem związku małżeńskiego, jeśli posiadamy znaczny majątek i chcielibyśmy zachować częściową rozdzielczość. Zawarcie prawnej umowy, tak zwanej intercyzy przedmałżeńskiej, to zabezpieczenie w razie rozwodu. Tym sposobem nie stracimy swoich dóbr. Intercyza może zawierać zredukowanie lub poszerzenie wspólności majątkowej. Wspólność ograniczona ma miejsce wówczas, gdy wyłączamy ze małżeńskiego majątku niektóre jego składniki. Majątek można podzielić według uznania, ale tak, by została wspólna cząstka. Wspólność rozszerzona to jej poszerzenie o przedmioty z majątku osobistego. Nie może ona jednak obejmować m.in. elementów , które odziedziczyliśmy lub otrzymaliśmy jako darowiznę. Mówiąc wprost oznacza to, że jeśli kupiliśmy samochód przed ślubem to możemy go podłączyć do umowy, natomiast jeśli była to darowizna, to niestety nie.

Statystyki wykazują, że o wiele więcej umów tego typu podpisuje się w bogatszych metropoliach, takich jak Dąbrowa Górnicza. W dzisiejszych czasach młodzi narzeczeni często dorabiają się dużych pieniędzy jeszcze przed ślubem. Wiedząc o rosnącej liczby rozwodów, chcą się zabezpieczyć przed ewentualnymi stratami majątkowymi.