Manifestacja mieszkańców Krobi przeciwko uruchomieniu kopalni

Ostatnio w mediach mieliśmy szansę usłyszeć, że mieszkańcy Krobi protestują przeciwko planom budowy kopalni. Uczestnicy tej manifestacji sprzeciwiali się zamiarom zbudowania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na tym terenie.

Krobia to niewielkie miasteczko w powiecie gostyńskim. Manifestujący nie chcą, żeby kopalnia została postawiona w tych okolicach. Protestują przeciwko badaniom poszukiwawczym, a także zamiarom stworzenia kopalni. Zamierzają protestować tak długo, aż ich postulaty zostaną spełnione.

o kopalni na stopkopalni.pl

Autor: André Schäfer
Źródło: http://www.flickr.com

Prace geologiczne, które mają na celu znalezienie złóż węgla brunatnego na tych terenach prowadzone są już od bardzo dawna. Poszukiwania i rozpoznanie złóż tego surowca w tym obszarze przyniosły pozytywne rezultaty, gdyż potwierdzono występujące tam pokłady tego paliwa. Zwolennicy kopalni w Krobi bez wątpienia mogą być zatem usatysfakcjonowani.Mieszkańcy Krobi są jednak niezadowoleni z tego faktu. Nie chcą budowy kopalni, chcą, żeby miejscowość rozwijała się tradycyjnie w oparciu o dziedzictwo poprzednich pokoleń. Zdaniem stowarzyszenia, jakie utworzono specjalnie na potrzeby tej manifestacji, utworzenie kopalni w miejscowości zapewne doprowadzi do zniszczenia terenów rolniczych.

Przeciwnicy manifestujący przeciwko kopalni rozpoczęli swój protest pod miejscowym kościołem, a następnie przeszli pod ratusz. Była również opracowana specjalna petycja władz gminy Krobia adresowana do premiera Polski. W petycji mieszkańcy przede wszystkim domagają się zaniechania prac mających na celu znalezienie węgla brunatnego na terenie Krobi. Nawołują o poszanowanie własności ich gruntów, bowiem zapewnia im to przede wszystkim konstytucja. Oprócz tego domagają się decyzji, które nie dopuszczą do powstania kopalni na tym terenie.Protestujący zdecydowanie nie zauważają żadnych zalet przedsięwzięcia, a raczej upatrują się wyłącznie wad.

Nie zapominaj, że jesteśmy na stronie. Czekamy na Ciebie z kolejnymi artykułami, które są niebywale zajmujące. Myślimy, że namówimy Cię do kliknięcia w podany link.

Warto nadmienić również, iż kopalnia w dużym stopniu mogłaby przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że jednak jest to spora inwestycja, jaka w szerszej perspektywie może przynieść duże korzyści finansowe. To również następne miejsca pracy dla mieszkańców Krobi. Dla zamieszkujących te tereny nie są to jednak argumenty, które byłyby w stanie ich przekonać.