Masz prawo do urlopu – dowiedz się więcej

Lato to czas, gdy najwięcej osób decyduje się na wzięcie urlopu.Często w okresie letnich miesięcy planujemy sobie dwa tygodnie, które chcielibyśmy mieć wolne. Czasem bywa tak, że pracownicy decydują się na długi urlop wypoczynkowy jesienią, albo wczesną wiosną. Zwłaszcza, gdy wyjeżdżają do egzotycznych krajów, gdzie tych parę tygodni nie wpływa na zmiany gdy idzie o temperaturę, lub wypoczywają aktywnie. Górskie wyprawy o wiele lepiej uprawia się we wrześniu i październiku niż w środku lipca, kiedy w górach przez większość czasu pada deszcz.

Autor: Siedlisko Morena
Dobrze jest wiedzieć jakie są warunki i przepisy prawne brania urlopów różnego rodzaju. W szczególności gdy jesteś kobietą, dobrze byłoby, żebyś dowiedziała się jakie przysługują ci prawa, jeśli dla przykładu będziesz chciała pójść na urlop macierzyński.

To bardzo przykre, ale ciągle funkcjonują pracodawcy, którzy chcą pozbyć się z firmy kobiet, które właśnie urodziły dziecko. Jeszcze gorzej są postrzegane, kiedy decydują się na pójście na urlop wychowawczy. To bardzo smutne, że kobietom, które chcą spędzić z dzieckiem pierwsze lata jego życia tak ciężko jest później wrócić na rynek pracy. Nawet mimo to, że na urlopie także się doszkalają, są na bieżąco z tym, co wydarza się w ich branży itp. Budujące jest to, że tego rodzaju zdarzeń jest coraz mniej, ale nadal to kobieta musi się upominać o swoje prawa.

Rodzinne zabawy na zdrowie!

Autor: istockphoto.com
Źródło: istockphoto.com

Z pewnością dobrze jest sprawdzać regularnie jak zmienia się prawo. Od tego zależy bardzo wiele, przykładowo ilość dni urlopu nam przysługująca, czas pracy, okresy trwania umów i temu podobne. Kobiety decydujące się na dziecko powinny na początku dowiedzieć się jak przedstawia się obecne prawo Fuzje i przejęcia pracy gdy idzie o urlopy macierzyńskie, wychowawcze, dni opieki nad dzieckiem. Oczywiście także młody ojciec może sprawdzić, ile czasu przepisy przewidują dla niego na opiekę nad maluchem. Nie wymaga to wiele wysiłku, wszelkie ustawy odnajdziemy z łatwością w sieci. W ten sposób też z łatwością odszukamy artykuły tworzone przez prawników, komentujące zmiany w przepisach. Bardzo ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że mamy prawo do wypoczynku. Zmęczony pracownik to pracownik nieefektywny. Zatem korzystajmy z urlopu, oderwijmy się chociaż raz w roku od pracy, by nabrać sił i świeżego spojrzenia na swoją pracę.