Jakimi elementami różnią się ogromne porty lotnicze od tych mniejszych?

Z biegiem czasu samoloty są coraz chętniej wybieranym środkiem transportu. Z tego powodu rozwija się infrastruktura lotnicza, a w niej lotniska. Najpotężniejsze z nich mają niezwykle szybkie tempo wzrostu i co roku obsługują coraz większe rzesze ludzi.

W rankingu największych lotnisk świata polskie Okęcie nawet nie jest wspominane. Z jakiego powodu? Ponieważ najpotężniejsze z nich w 2017 roku obsłużyły około 100 milionów pasażerów, podczas gdy warszawskie jedynie 15 milionów. Jeśli jednak traktować te rankingi jak zawody, możemy się pocieszyć, bo obsługuje ono coraz większe ilości ludzi.
Pokój dziecka, młodzieżowy

Autor: Miretto
Źródło: www.miretto.pl
Pamiętajmy, że wielkość lotniska mierzy się raczej liczbą pasażerów lub operacji lotniczych, nie obszarem, który zajmują.

Nie wahaj się- przejdź do serwisu adwokat Warszawa Wola, żeby otrzymać ciekawe fakty na prezentowany w tekście zagadnienie. Oczekujemy na twą opinię!

A jak wygląda szczyt światowych rankingów? Największe z nich to porty w Atlancie (ponad 103 miliony podróżnych), Pekinie (95 milionów) oraz Dubaju (85 milionów pasażerów). Interesujące jest to, że na liście tej w pierwszej dziesiątce znajdują się jedynie dwa lotniska z Europy – paryskie Charlesa de Gaulle’a i londyńskie Heathrow.

manager

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo ogromnych ich rozmiarów nie trzeba ulegać panice, jeśli po raz pierwszy musimy skorzystać z jednego z ogromnych, zatłoczonych lotnisk. Zasadniczo są one podobne do innych, bo spełniają jednakowe funkcje i obsługują tych samych podróżnych. Jak się odnaleźć na takich lotniskach? Po pierwsze sprawdźmy, z którego terminalu wylatujemy. Na berlińskim Tegel terminale są oddalone od siebie o kilka minut drogi, ale już w Dubaju będziemy wędrować w bardzo długo.
O inne rzeczy także się nie martwmy. Lotniska nie zaskoczą nas się nawet językiem napisów, bo lokalne instrukcje (np. po chińsku) są zawsze podpisywane także w języku angielskim.

Na każdym z nich, żeby znaleźć wyjście lub swoją bramkę, musimy się po prostu podążać za strzałkami (słowo „exit” oznacza wyjście, „security check” kontrolę bezpieczeństwa, natomiast „gate” bramkę) i instrukcjami. I być na miejscu sporo wcześniej, bo nawet te mniejsze lotniska mogą nas zaskoczyć swoim obszarem i czasem koniecznym do przejścia wszystkich procedur.